İçeriğe geç

Asansör Nasıl Çalışır, Çalışma Prensibi Nedir ?

Kategori: Nasıl Çalışır ?

Asansör çağın hızla gelişime toplum yaşam standartları çerçevesinde gün içerisinde sıkça kullanılan bir tür araç haline gelmiştir. Yüksek katlı binalarda ya da yüzeyin metrelerce altındaki alanlarda iniş-çıkış işleminin kolay ve hızlı gerçekleştirilmesini sağlar. Peki hayatın her alanında yüksek noktalara iniş ve çıkış için sıklıkla kullanılan asansör nasıl çalışır Çalışma prensibi nedir?

asansor-nasil-calisir-calisma-prensibi-nedir

Asansör Türleri

Asansörlerin çalışma prensibine bakmak için öncelikle asansör türlerinin bilinmesi gerekir. Günümüzde hidrolik asansör ve elektrikli(halatlı) asansör şeklinde 2 farklı asansör türü bulunur. Her asansör tipinin de çalışma prensibi farklıdır. Dolayısıyla asansör nasıl çalışır sorusunun yanıtı için iki türe de ayrı ayrı bakılması gerekir.

Hidrolik Asansör Nasıl Çalışır?

Hidrolik asansörler sistem yağ tankı, elektrikli motora bağlı pompa ve silindirle tank arasında valf şeklindeki temel parçalardan oluşur. Hidrolik asansör nasıl çalışır konusunda ise sistem çok basittir. Sistemdeki pompa, yağ tankında bulunan yağın silindire geçişi için basınç teşkil eder. Bu şekilde silindir içerisinde yağ dolarak, pistonunun yukarı yönde itilmesini sağlar. Piston yukarı yönde hareketi ile üzerindeki asansör kabini de yukarı yönünde hareket eder. Kabinin belirlenmiş olan kata yaklaşmasıyla birlikte kontrol sisteminden, elektrikli motora pompanın kademeli şekilde kapatılması için sinyal gönderilir. Pompayla yağ akışı kesilmiş olsa da akışı sağlanan yağ silindir içerisinde halen mevcut olduğundan asansör kabini sabit şekilde bulunduğu katta kalır.

Hidrolik tankın hareketinin aşağı yönde olması içinse silindir içerisindeki yağın boşaltılması gerekir. Bunun içinde kontrol sisteminden gönderilen sinyal ile elektronik vana aktif hale gelir. Bu şekilde silindirdeki yağ, tekrar tanka geçmeye başlar. Aynı anda da pistonda ortaya çıkan basınç düşürülerek, kabinin yeniden aşağıya doğru hareketi sağlanır. Çalışma prensibi dolayısıyla ağırlıklı olarak yük asansörü olarak kullanılır.

Elektrikli(Halatlı) Asansör Nasıl Çalışır

Elektrikli asansör standart makara sisteminde karşı ağırlıkla çalışma gerçekleştirir. Elektrikli asansör nasıl çalışır ve çalışma prensibi nedir sorusunun yanıtı basit bir yapıdadır. Asansör kabini belirlenen bir boşluk içerisinde kablolar(halatlar) vasıtasıyla havada durur. Asansör boşluğunun en üst kısmında makara sistemi bulunur. Asansör kabinin halatları buraya bağlanır. Asansör kabinin hareketleri ise tipik elektrik motoruyla sağlanır. Elektrik motorunun bir yöndeki dönüşü yukarı hareketi, diğer yöndeki dönüşü ise aşağı yöndeki hareketi sağlar.

Elektrikli asansörlerde temel olarak “karşı ağırlık” kullanılır. Makara sistemine dolanan halatın bir ucunda asansör kabini, diğer ucunda ağırlık bulunur. Her iki unsurda asansör boşluğunda bulunan raylardan kılavuz alır. Bu şekilde ileri-geri yöndeki hareket olasılığı ortadan kaldırılmış olur. Bu ağırlık sayesinde “enerji tasarrufu” ve “moment dengesi” sağlanır. Çünkü elektrik motoru, dengenin bozularak, yukarı-aşağı yönlü hareketin sağlanabilmesi için daha düşük seviyede enerji/kuvvet oluşturur. Elektrik motoru temel olarak hareket yönlerine göre değişen sürtünme direncinin karşılanmasını sağlıyor.

Temel olarak elektrikli asansör nasıl çalışır mantığı için çocuk tahterevalli örneği verilebilir. Asansör kabinine binilmesiyle oluşan enerji, ağırlıkta “potansiyel enerji” yaratır. Bu şekilde kabin aşağı, ağırlık yukarı yönde hareket eder. Kabinin yukarı yöndeki hareketinde ise ağırlık aşağı yönde hareket eder. Bu şekilde daha düşük yapay enerji ihtiyacıyla asansör sisteminin stabil çalışması sağlanır.

Tek Yorum

  1. Ferdi T.
    Ferdi T.

    Bizim apartmanlarda aktif olarak kullandığımız asansör sistemi hangisi acaba? Çalışma mantıklarını dikkate aldığımda halatlı olan asansör tahminimce bizim kullanmış olduğumuz sistem. Daha ekonomik ve az enerji tüketimi sağlaması nedeniyle bunun tercih edildiğini düşünüyorum. Sistem olarak daha basit ve kullanılabilir görünüyor.

    7 Nisan 2019
    |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir