İçeriğe geç

Ay’ın Karanlık Yüzünde Ne Var?

Kategori: Merak Edilenler

ayin-karanlik-yuzunde-ne-var

Ay’ın Karanlık Yüzü yanlış bir tanımlama olsa da, ilgi çekici ve merak uyandırması açılarından kullanıma girmiş bir tanımlama olarak kullanılır. Ayın tüm yüzeyleri kendi ekseni etrafında döndüğü için, güneşe aynı oranda maruz kalır ve dolayısıyla Ay’ın Karanlık Yüzü yoktur. Ancak Ayın kendi ekseni etrafında dönmesi ve aynı zamanda dünyanın çevresinde dönmesi ve bunun yanında dünyanın kendi ekseni etrafında dönüyor olması, Dünyada ayın hep aynı yüzüne bakıyor olmamıza ve bir yüzünü hiç görmememize neden olur. İyi bir gözlemle ayın sadece % 59 luk kısmına kadar gözlem yapabilme şansına sahibiz. Kalan % 41 lik bölüm, dünya üzerinden görülmesi mümkün olmayan bölümdür ve bu nedenle Ay’ın Karanlık Yüzü betimlemesiyle, var olan merakın altının çizilmesi ve popüler olması sağlanır. Aslında bu tanımlama da Pink Floyd’ un meşhur Dark Side Of The Moon albümünün etkisi büyüktür.

Peki, Göremediğimiz Bölümde Ne Var?

Ay’ın Karanlık Yüzü olarak adlandırılan, dünya üzerinden gözlemlenemeyen %41 lik bölüm hakkında yapılan inceleme ve araştırmalar henüz oldukça az. Rusya ve ABD tarafından çekilmiş fotoğraflar,  Nasa’nın gönderdiği ayı haritalamakla meşgul bir robotun gönderdiği veriler ve ilk defa ayın bu yüzüne 2019 yılında inen Çin’ e ait Çang-4 Keşif aracı, ayın en az bilgi olduğumuz bölümüyle ilgili elde olan veriler. Henüz net olarak şu var denilemese de, bu bölgeyle ilgili teoriler, diğer yüzünden elde edilen verilerle oluşturulmuş durumda ve çok büyük bir sürpriz de beklenmiyor.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Bununla birlikte Ayın kutuplarında ve bazı kraterlerde, gerçekten güneş ışığı görmeyen ve aynın karanlık ayın karanlık bölgeleri olarak isimlendirilebilecek bölgeler de var. Kutup bölgelerinde yılın hiçbir döneminde ışık görmeyen bölgeler mevcut. Ay ile ilgili araştırmalar giderek yoğunlaşmaya ve bilinmeyen yönlerinin kalmaması için gösterilen çabalarda artmaya devam ediyor.  Rusya ile Çin kendi uzay çalışmaları kapsamında, var olan ABD çalışmalarına ek olarak sürekli yoğunlaşan programlar yürütmeye başladılar. Dolayısıyla yakın zamanda Ay’ın karanlık yüzü olarak bilinen bölgeyle ilgili fotoğraf, video ve daha çok veri paylaşılacağı kesin. Fene dair her konuda olduğu gibi, bu konuda tüm gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

4 Yorum

 1. Engin
  Engin

  İnsanlık tarihi boyunca birçok gezegen yalnızca varlığının bilinmesiyle kalmış olmasına karşın son yıllar ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler teknolojilerini hızla ilerleterek insansız araçlarını uzaya göndermeye başladı. Bu araçlar günümüzde dünyamıza en yakın olan Ay’ı araştırma konusunda giderek daha başarılı çalışmalar yürütüyor. Ay’ın karanlık yüzü adlandırılan bölge henüz sizinde belirtmiş olduğunuz üzere net olarak bilinmiyor olsada bilim insanları mantık çerçevesinde senaryolar öne sürmekte.

  23 Mart 2019
  |Cevapla
 2. Fatih
  Fatih

  Birçok filme dahi konu olmayı başaran bir konuya değinmişsiniz. Bugüne kadar yalnızca NASA gibi Amerika merkezli kurumların incelediği uzaya artık Çin ve Rusya gibi devletlerde dahil olarak bazı konuların açıklığa kavuşmasını sağlıyor. Araştırmalar sonucunda paylaşılan yeni görsel ve videoları merakla bekliyorum.

  25 Mart 2019
  |Cevapla
 3. Seda T.
  Seda T.

  Ayın görünmeyen yüzü hakkında araştırmalar son yıllarda fazlasıyla artmış durumda. İnsanoğlu teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya dışında yaşam olanakları ve diğer gezegenlerin durumları hakkında araştırmalarını artırıyor. Buna neden bu kadar önem veriliyor bilmiyorum ama tahminimce gelecekte dünyada yaşamın tehlikeye gireceğini düşünüyor ve bunun için bir ön hazırlık yapıyorlar.

  31 Mart 2019
  |Cevapla
 4. Sude Zorlu
  Sude Zorlu

  Ay gerçekten insanların tarih boyunca en fazla merak ettiği gezegenlerin başında gelmiştir. Dünyamıza yakın olması ve çekim gücü nedeniyle dünyamızın dönüş hızını dengelemesi bizim için çok önemli. Yapılan araştırmalara göre ay olmasaydı günler ortalama 15 saate düşecekti ve bu durum birçok canlının yaşamını yitirmesine neden olacaktı. Ayrıca atmosferik olaylar çok daha şiddetli görüneceği için bunlara karşı çıkmamız neredeyse imkansız bir hal alabilir ve sonucunda insanlarda yok olabilirdi. Ay ile ilgili yapılan araştırmaları sıkı bir şekilde takip ediyor ve destekliyorum.

  1 Nisan 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir