İçeriğe geç

CMYK Renk Kodları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kategori: Merak Edilenler

Renkler yaşamlarımızın her yerinde çok çeşitli ve önemli işlevler üstlenirler. İnsanoğlu tarafından öylesine özümsenmiştir ki her renge farklı anlamlar yükleyerek, psikolojimiz üzerinde oluşturdukları benzersiz etkilerden faydalanmaya çalışmıştır. Bununla birlikte kullanım alanlarının özellikle baskı ve fotoğraf teknolojilerinin keşfedilmesiyle birlikte genişlemesi, ortaya renkler konusunda bazı standartlarında getirilmesine neden olmuştur. Özellikle baskı yoluyla veya dijital ortamlarda renklerin elde edilmesinde kullanılan çok geniş olanaklar, farklı renk tonlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Örneğin kırmızı bir rengin çok geniş bir skalada tonları bulunur. Açık, daha açık, orta, koyu, daha koyu, pastel, canlı ve benzeri olmak üzere elde edilebilen çok sayıda kırmızı ortaya çıkar. Elbette bu durum diğer tüm renkler içinde geçerlidir. Bir defa kullanılan bir rengin tekrar elde edilmek istenmesi durumunda, bu durum hayli büyük sorunlara neden olur. CMYK renk kodları, renk uzayı veya renk skalası olarak isimlendirilen bu sistem, renklerin karışımlar yoluyla elde edilebildiği bir standart oluşturur.

cmyk-renk-kodlari-nedir-nasil-kullanilir

CMYK Renk Kodları Nasıl Kullanılır?

Bilindiği Gibi renkler birbirleriyle karıştırıldığında farklı renklerin elde edilmesi mümkündür. CMYK renk kodları Cyan+Magenta+Yellow+Key isimlerinden meydana gelen bir renk sistemidir. Uluslar arası standarda sahiptir. Metrik sistemde metrenin uzunluk ölçüsünü standardize etmesi gibi, baskı teknolojilerinde renklerin standardize edilmesinde kullanılır. Beyaz bir boş zeminde Cyan ( Açık mavi tonu ) + Magenta ( Fuşya pembesi tonu ) + Yellow ( Sarı ) + Key ( Siyah veya koyu ton ) renklerinin, belirli oranlarda karıştırılmasıyla, istenilen her renk tonu elde edlebilir. CMYK renk kodları içerisinde ki K, bu sisteme sonradan eklenmiştir. K bilinenin aksine siyah değil Key yani anahtar anlamına gelir. Genellikle koyu tonlar yani siyah renk kullanılarak doygunluk ve karşıtlık elde edilmek için kullanılır. Önceleri siyah renkte Mavi+pembe+ sarı yani CMY kullanılarak elde ediliyordu. Ancak bu durum baskı sistemlerinde çeşitli zorlukların ortaya çıkması, farklı renk tonlarının daha yoğun kullanılmaya başlanması nedeniyle, K yani koyu tonunda bu sisteme eklenmesine neden oldu.

Tram Nedir?

Günümüzde dijital sistemlerden alışık olduğumuz tanım Pixel olarak da tarif edebileceğimiz, baskı teknolojisinde nokta yoğunluğuna göre oluşan renkler, TRAM adı verilen ve belirli yüzdelerde ki noktalarla renkleri karıştırmaya olanak tanıyan bir sistemle karıştırılır. Elde edilmek istenen renk tonu için CMYK renk kodları, çeşitli yüzdelere sahip tramlarla karıştırılır ve sonuca ulaşılır.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

RGB Renk Kodu Nedir?

Benzer bir sistem olan ve adını sıklıkla duyduğumuz renk kodu ise RGB’ dir. RGB renk uzayı, Red+Green+Blue yani kırmızı+yeşil+mavi renklerden oluşur. Bu renklerin belirli oranlarda karıştırılması sonucu, tüm renk skalasında ki renkler elde edilebilir. Ancak bu sistem, dijital platformlarda, yani soyut alanlarda kullanılan renk sistemidir. Yani bilgisayarlar ve her türlü dijital platformlarda kullanılan renk kodu sistemi RGB’ dir.

CMYK renk kodları, her türlü baskı teknolojisinde, elde edilmesi gereken tüm renklerin oluşturulmasında kullanıldığı gibi, sürekli kullanım gerektiğinde aynı renk tonuna ulaşabilmek için de bir standardizasyon oluşturur. Örneğin; Türk bayrağı kırmızısı hep aynı renk tonunda basılarak belli bir standart ortaya çıkarılır. Fene dair her konuda ayrıntılı verilere ulaşabileceğiniz platformumuz, çeşitli alanlarda sizleri bilgilendirmeye devam ediyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir