İçeriğe geç

Fen Bilimleri Öğretim Programı

Kategori: Eğitim Bilimleri

Teknik, teknolojik ve bilimsel gelişmelerin son derece hızlı gerçekleştiği, her yeni gelişmenin kendisinden sonraki gelişmeleri tetiklediği bir zaman diliminin tanıklarıyız. Durum böyle olunca, bu gelişim hızını yakalamak özellikle öğrenme ve eğitme sistemlerinin de değişmesiyle mümkün hale gelir. Son derece hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden dünyamızın dinamik yapısı, kavramsal ve düşünsel olarak da değişimlerin gerçekleşmesine neden oluyor. Bu gelişmelerin birçoğunu yakalama konusunda yaşadığımız zorluklar, özellikle öğretim sistemi ve teorilerinin geliştirilmesiyle mümkün aşılabilir. Fen Bilimleri Öğretim Programı bu kapsamda değerlendirilmesi gereken eğitim programlarından bir tanesidir.

Alana Özgü Beceriler

Fen Bilimleri Öğretim Programı hemen her şeyi içerisine alan Fen Bilimleri alanında, yetiştirilmesi gereken profesyonellerin eğitilmesi sırasında başvurulan sistemlerden oluşur. Fen bilimleri alanında uzmanların yetiştirilmesi için öncelikle öğrencilerin çeşitli becerilerinin gelişmesini sağlamak önemlidir. Alana özgü beceriler olarak da isimlendirilen bu becerilerle ilgili, daha önce detaylı bilgiler vermiştik. Bu yıl hazırlanan öğretim programı içerisine dahil edilen iki ayrı beceri daha var. Mühendislik ve tasarım becerilerinde gelişim göstermek, artık Fen Bilimleri Öğretim Programı içerisinde yer alıyor.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Mühendislik ve Tasarım Becerileri

İçerisinde yaşadığımız zaman dilimi, bundan sonra da teknoloji, bilgi ve bilişim çağı olarak adlandırılacak. Son derece dinamik bir yapısı ve sürekli gelişmeye devam eden özelliği ile çağımızda, normal kişilerin çeşitli becerilere sahip olması artık zorunlu durumda. Gelişmelere bağlı olarak kişilerin kullanımına sunulan, çeşitli teknik özelliklere sahip aletler bulunuyor. Bu kullanım araçlarının sadece kullanılabilmesi için bile, belirli bir düzeyde mühendislik becerisine ihtiyaç duyuluyor. Bu kapsamda ele alındığında, alana özgü beceriler arasında mühendislik ve tasarım becerilerinin de olması kaçınılmazdır. Tasarım ve Mühendislik becerileri, Fen bilimlerinde çok önemli işlevlere sahip becerilerdir. Fen bilimleri konusunda uzmanlık derecesine ulaşabilmek için, bu becerilere sıklıkla başvurmak gerekeceği gibi uzmanlık aşamasında bu becerilerden sürekli olara faydalanılmaya devam edilecektir. Fene dair her konuda olduğu gibi Fen Bilimleri Öğretim Programı ve alana özgü beceriler konusunda da detaylı bilgiler aktarmaya, bundan sonraki içeriklerimizde de devam ediyoruz.


[minima-button button_text=”Güncel Öğretim Programı” button_color=”danger” button_size=”md” button_url=”http://mufredat.meb.gov.tr/ProgramDetay.aspx?PID=325″ button_icon=””]


 

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir