İçeriğe geç

Fotoselli Kapının Çalışma Prensibi Nedir ?

Kategori: Nasıl Çalışır ?

Teknik bilimler ve teknoloji de yaşanan olağanüstü hızlı gelişmeler, aynı hızla yaşamlarımıza dahil ettiği yeniliklerle standartlarımızı değiştiriyor. Çoğunlukla ne olduğunu? Nasıl çalıştığını bilmediğimiz pek çok yeniliği kullanmaya ve onların yaşamlarımıza getirdiği yeni standartlara alışmaya meyilli olduğumuz bir zaman diliminin tanıklarıyız. Basit bir örnek olarak fotoselli kapı ele alınabilir.

fotoselli-kapinin-calisma-prensibi-nedir

Hemen her yerde karşılaştığımız, birçok yerde niye olmadığını bile düşündüğümüz fotoselli kapılar, sundukları konfor ve kolaylıklar nedeniyle, hiç sorgulamadığımız ancak kullandığımız bir teknoloji. Fotoselli kapı nedir? Nasıl çalışır? anlamak için öncelikle fotosel ne demek bunu öğrenmeliyiz.

Fotosel Nedir?

Fotosel en bilindik şekliyle bir sensördür. Kurşun sülfür, kadmiyum sülfür, Talyum sülfür, Antimon- sezyum karışımı, selenyum ve germanyum’ dan oluşan karmaşık bir yapısı vardır. Ana işlevi optik elektronik olarak, yani dokunmaksızın cisimler ışık aracılığıyla fark etme ve sonrasında elektronik olarak hızlı biçimde değerlendirerek, sinyallere dönüştürmektir. Yansıtıcı, yansımalı ve karşılıklı olmak üzere üç ayı türe sahiptir.

Fotoselli Kapı Nedir?

Fotoselin ana işlevi hakkında, pratik bilgi sahibi olduktan sonra fotosel kapı nedir sorusunun yanıtı daha anlaşılır olacaktır. Fotoselli kapılar, otomatik kapı olarak da bilinirler. Birçok türe sahip olarak tasarlanabilen fotoselli kapı, estetik görünüme sahip, iç ve dış kapı olarak işlevselleştirilebilen kapı türleridir. Genellikle çift kanattan oluşan yapıları, bir ray sistemi üzerinde yana doğru açılıp kapanmalarını sağlar. En büyük özelliği, sahip oldukları fotosel sensörleri sayesinde, hareketin algılanarak, otomatik olarak açılması ve ardından kapanmasıdır. Kullanıldıkları alanlarda, konforun yanı sıra, enerji tasarrufu ve hijyen gibi açılardan da çok büyük katkılar oluştururlar.

Dış veya iç kapı olarak kullanılabilen fotoselli kapı, ihtiyaç anında açılarak, ardından hızla kapanması mantığıyla çalışır. Bu sayede ısı değişimlerini en aza indirerek, bulunulan ortamda enerji tasarrufu yapılmasını sağlar. Dokunulmadan açılıp kapanması, her yaşam alanında ancak özellikle hastaneler gibi hijyenin çok önemli olduğu alanlarda benzersiz bir katkı oluştururlar.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Fotoselli Kapı Çalışma Prensibi Nedir?

Mikrodalga frekansları ya da kızılötesi frekanslarla çalışan fotosel sensör, algılama sistemini oluşturarak, yaklaşan cismin belirli bir mesafeden algılanmasını sağlar. Bu mesafe sensörün kapasitesine bağlı olsa da ayarlanabilirdir. Sensör cismi algıladığı an bunu programlanma özelliğine bağlı olacak şekilde, düşük voltaja sahip bir elektrik sinyaline dönüştürerek, kontrol paneline iletir. Kontrol paneli, sistemin beyni olarak işlev görür.

Programlanmasına göre kapının açma, kapama, yarı açık tutma, sürekli kapalı tutma, sürekli açık tutma, tek paneli açık tutma şeklinde işlevleri yönetme yeteneği bulunur. Kontrol paneli kendisine fotosel sensörden ulaşan elektronik sinyale paralel olarak, motor ve yürütme grubuna, programlandığı işlev uyarınca elektronik sinyal gönderir. Programlama kapının açılması şeklindeyse, motor ve yürütme grubu, kapının açılması için gerekli şekilde görevlerini yaparlar ve kanat sistemi olarak da adlandırılan, çeşitli profillerden oluşan kapılar açılır. Yine programlamaya bağlı olarak, geçiş gerçekleştikten kısa süre sonra, motor ve yürütme grubu devreye girerek, kapının kapanmasını otomatik olarak sağlar.

3 Yorum

 1. Metin B.
  Metin B.

  Hayatımın hemen hemen her alanında otomatik kapı olarak tanıdığım kapıların aslında “Foteselli Kapı” olduğu bilgisini almamla gerçekten hayatta bilmediğim ne kadar çok şey olduğunu tekrardan fark ediyorum. Kim buldu, nasıl buldu ve nerede buldu bilmiyorum fakat kendisine çok teşekkür ederim inanılmaz bir teknoloji gerçekten. Ara sıra sapıtıyor olsalar da genel anlamda başarılı çalışan bir teknoloji.

  29 Mart 2019
  |Cevapla
 2. Meryem G.
  Meryem G.

  Hemşirelik okuyorum gerçekten bu kapılar bilhassa sağlık sektöründe hayati önem taşıyor diyebilirim. Hastane ortamlarında hijyen sağlamak oldukça zor. Bu tarz sistemler olmaması halinde kurumların üzerine düşen görevler çok fazla artıyor.

  30 Mart 2019
  |Cevapla
 3. Zeynep B.
  Zeynep B.

  Bizim otomatik kapı olarak tabir ettiğimiz kapılar anladığım kadarıyla. Gerçek isminin bu olduğundan hiç haberim yoktu ben adının otomatik olduğunu sanıyordum 🙂 Yararlı bir paylaşım olmuş fotoselli kapı diye bir şey olduğu ve çalışma mantığını çok güzel anlatmışsınız.

  6 Nisan 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir