İçeriğe geç

Hakkımızda

Merak etmeyi yaşamının merkezine koymuş bir topluluk olarak 2019 yılında başlattığımız bu proje, henüz öğrenci durumunda bulunan Fen öğretmenleri tarafından hazırlanıyor. 2018-2019 Öğretim yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3.sınıf öğrencileri olarak, Fen öğretmenleri, öğretmen adayları ve öğrencileri için bilimsel bir veri tabanı oluşturmak amaçlarımızdan sadece bir tanesi. Öğretmenlerin pedagojik bilgilerinin gelişimi, entelektüel birikimlerine katkı sağlamak, öğrencilerin ve öğrenci olmak isteyenlerin, aslında merak edenlerin yaşama dair sistemli ve daha bilgili olmalarını katkı sağlamak amaçlarımız arasında yer alıyor.

Fen Nedir? veya Fen Bilimleri Nedir? Gibi sorularla sıklıkla karşılaşırız ancak Fen doğası gereği tanımının yapılması en zor bilim denilebilir. Aslında onu açıklamaya çalışmak, tanımının yapmaktan daha kolaydır. Merak etmekten hareket ederek, doğana meydana gelen her olayın neden gerçekleştiği bulmak, olayların birbirleriyle ilişkisini saptamak, saptanan bilgileri genelleştirmek ve ardından kuramsallaştırmak, böylece yaşamımıza dair her konuda yönlendirici bilgilerin sahibi olmak Fen Bilimleri bir ölçüde açıklar. Hal böyle olunca merak etmek, yaşama dair her konuda daha bilgili, daha ölçülü, daha ahlaklı olmak, bizler için kaçınılmaz bir hale geliyor.

İnsanoğlu için, Merak, korku ve istekler gibi refleks duyguların tetiklediği bilme arzusunun, en üst seviyede karşılanmasını hedeflemiş, “ olmadık yok, duyulmadık çok “ felsefesini benimsemiş ve bu doğrultuda bir şeyler yapmak için yola koyulmuş kişileriz. Kısaca her şeyden bir şey olabilirse işte o şey Fen Bilimleridir ve biz de her şeyin peşine düşmüş, son derece meraklı kişileriz. Bu yolda edindiğimiz tüm bilgilerin, toplumsal anlamda işe yarar hale dönüştürmek ana hedefimiz olarak öne çıkar.

Yaşama dair, doğaya dair, Fene dair her şey hakkında bilgi bulabileceğiniz platformumuz, her yerde bulmayacağınız bilgilere yoğunlaşmak konusunda gereksiz bir saplantıya da sahiptir. Önerilerinizin, bizimle ilgili fikirlerinizin, yorumlarınızın, yapıcı eleştirilerinizin, çalışmalarımızın daha işlevsel hale getirilmesinde yönlendirici olacak değerli dokunuşlar olacağının bilinciyle, bizleri yalnız bırakmamanızı diliyoruz.