İçeriğe geç

Kablosuz Şarj Aletinin Çalışma Prensibi Nedir ?

Kategori: Nasıl Çalışır ?

kablosuz-sarj-aletinin-calisma-prensibi-nedir

Kablosuz iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Özellikle akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşması ve hatta gündelik yaşamda vazgeçilmez bir hale kısa sürede gelmiş olması, büyük bir probleminde ortaya çıkmasına neden oldu. Akıllı cihazların kullanım alanlarının çoğalması daha fazla kullanılmasına anlamına geliyor ve bu durum özellikle şarj sürelerinin de uzamasını zorunlu hale getiriyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla, her ne kadar sürekli daha uzun ömürlü bataryalar hizmetimize sunuluyorsa da, henüz yeterli standart yakalanabilmiş değil. Sıklıkla şarj edilmesi gereken akıllı cihazlar için bir diğer sorun olan, kablo ile şarj sorunu ile ilgili çalışmalarda sürekli artarak devam ediyor. Son dönemde giderek yaygınlaşan Kablosuz Şarj Aleti, aslında doksanlı yıllara dayanan bir teknoloji ve akıllı cihazlar için gerekli verim sağlanamadığı için üzerinde çalışmalar uzun zamandır sürüyordu. Ancak son dönemde birden fazla markanın, kablosuz şarjı destekleyen ürünleri piyasaya sürmesiyle birlikte, aranan özelliklerden biri haline kısa sürede geldi.

Kablosuz Şarj Aletinin Çalışma Prensibi Nedir ?

Kablosuz Şarj Aleti aslında kabloyla elektrik kaynağına bağlanan bir ünitenin üzerine akıllı cihazın yerleştirilmesi şeklinde çalışan, yarı kablolu bir sistemdir. İndüksiyon yöntemi olarak adlandırılan sistemde, kabloyla kaynaktan alınan enerji, bir ünitede üzerinde yoğun manyetik alanın oluşmasını sağlıyor. Bu manyetik alan içerisinde oluşan enerji, akıllı cihazda bulunan bütünleşmiş devrelerdeki bobinler aracılığıyla elektrik haline çevrilerek, bataryanın şarj edilmesi sağlanıyor.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Kablosuz Cihazlar Hangileri ?

Kablosuz cihazlar arasında elbette Apple marka olarak başta geliyor. Ancak Samsung ve LG’ de yeni çıkan modellerinde bu teknolojiyi desteklemeye başladı. Samsung 2012 yılından beri Nexus4, Droid3 ve Droid4 ile birlikte Galaxy S4 modellerinde Kablosuz şarj desteğine sahip ürünleri kullanıcılarına sunuyor. Son dönemde ise Samsung S6, S6 Edge, S6 Edge Plus ve Note 5 modellerinde kablosuz şarj özeliğini doğrudan kullanıcılara sunmaya başladı. Apple Watch ve Motorola’ nın Moto 360 akıllı saatleri, kablosuz şarj teknolojisinin yaygınlaşmasında öncü oldular denilebilir. Piyasa yeni çıkarılacak olan Lumia 820 ve Lumia 920 modellerinde de Qİ standardına sahip Kablosuz Şarj Aleti teknolojisinin olacağının duyurulması, giderek yaygınlaşmaya devam edeceği konusunda önemli bir done. Bu alanda halen yoğun şekilde sürdürülen çalışmalar, yakın bir zaman diliminde, şarj konusunda yaşanan birçok sıkıntının ortadan kaldırılmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Günümüzde ABD’ de Starbucks Cafelerde Powermate standardıyla telefonlarınızı kablosuz olarak şarj etmenize olanak tanıyor. Benzer şekilde ABD’ nin iletişim endüstrisi devlerinden AT&T’ de tüm ofislerinde benzer bir hizmeti sunuyor. Ancak daha yaygın olarak kullanılan standart olan Qi standardı Kablosuz Şarj Aleti şu anda daha önde ve bu sebeple tercih edilmesi gereken standart olarak da öne çıkıyor. Aslında akıllı cihazlar her iki standarttan da şarj edilebilme desteği sunuyor olsa da, bu standartlar birbirlerini desteklemiyor.

3 Yorum

 1. Poyraz Ç.
  Poyraz Ç.

  Günümüzde tanıtılan kablosuz şarj aletlerini gerçekten anlayabilmiş değilim. İnsanlar olağanüstü bir şeymiş gibi tepki gösteriyor fakat bana kalırsa saçmalık. Sadece arada bir kablo bağlantısına ihtiyaç duymuyor şarj cihazı ile fakat kablosuz şarj cihazı kabloya ihtiyaç duyuyor. Telefon uzaktan şarj olmuyor dibine kadar girmesi gerekiyor, bu kadar yakında tuttuktan sonra telefonu kablo ile bağlarım daha temiz şarj olur.

  3 Nisan 2019
  |Cevapla
  • Feyza Nur
   Feyza Nur

   Kesinlikle katılıyorum gerçekten saçma bir teknoloji en azından şu anda hayatımızın bir parçası olan kısmı. Yalnızca bazı telefon modellerinde birbirine yaklaştırdığımızda diğerini şarj etme özelliği oluyor tek artısı bence bu mevcut teknolojinin. Onun dışında telefonu kabloyla bağlamışım ya da kabloyla bağlanmış cihazın üstüne getirmişim ne fark eder ki ben evde dolanırken şarj olmadığı sürece yine bir yere mahkum oluyor telefon.

   5 Nisan 2019
   |Cevapla
 2. Gamze P.
  Gamze P.

  Hemen hemen her marka bu teknolojiye ayak uydurmayı başardı fakat nedense Apple geriden izlemeyi tercih ediyor yıllardır. Yeni cihazlarında bu teknoloji bulunuyor olmasına rağmen kablosuz şarj aletini ekstra ücretle satıyor. Rakipleri telefonla birlikte kutu içerisinde gönderiyor hediye olarak… Fakat bana kalırsa daha fazla gelişmesi lazım evet katılıyorum ama güzel bir teknoloji.

  8 Nisan 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir