İçeriğe geç

Meyve ve Sebze Arasındaki Fark Nedir, Nasıl Ayırt Edebiliriz ?

Kategori: Merak Edilenler

Hayatımızın önemli vitamin ve mineral kaynakları olan meyve ve sebze, her gün olağan şekilde tükettiğimiz besinlerdir. Ancak bu önemli iki gıdayı birbirinden ayıran şeyin/şeylerin ne olduğunu ise çoğumuz bilmiyoruz. Buna üzerinde daha hiç düşünmemiş olmayı ya da aslında biliyor olduğumuzu düşünmemizin neden olduğunu söyleyebilirsiniz. Peki gerçekte meyve ve sebze arasındaki fark oluşturan şeyler neler?

Meyve, sebze arasındaki farkı daha iyi ve daha kolay şekilde anlayabilmek için olaya bilimsel cepheden bakmak, en doğru yaklaşım olacaktır. Bu nedenle aralarında ki farkı açıklayabilmek ve anlamak için hem meyve ve hem de sebze konularında botanikçilerin tanımlamalarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

fene-dair-meyve-ve-sebze-arasindaki-fark-nedir

Meyve ve Sebze Nasıl Ayırt Edilebilir?

Botanik bilimi meyvenin şu şekilde yapıyor; bitkinin üremesi için, çiçeğin değişim geçirmesi sonucu ortaya çıkan, ayrıca tohumlarını taşıyan bir formdur. Yani bir şeyin meyve olarak değerlendirilebilmesi için bitki tohumlarını içerisinde bulunduruyor olması ve çiçek ya da bir bitki parçasının gelişimi sonucunda oluşmuş olması gerekir. Bu durumda teorik olarak meyvenin temel varlık sebebinin bitkinin üremesi olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu kriterlere göre de armut, elma, kiraz, limon ve muz gibi ürünler gerçekten meyvedir.

Botanik biliminde sebze; bitkilerin yenebilme özelliği olan kısımlarıdır. Yani bitkinin yaprak, kök ve sap kısımlarıdır. Ispanak ve marul gibi ürünler yaprak sebze,  pırasa ve brokoli gibi ürünler sap sebze ve havuç ve patates gibi ürünler kök sebze olarak değerlendirilir. Ancak sebzeyi bu üç olguda net olarak ayırabilmekte her zaman mümkün olmaz. Zencefil ve soğan gibi bazı ürünler hem kök hem de sap olarak değerlendirilme potansiyeli bulunur. Bununla birlikte bazı kök sebzelerin toprağa ekilmesi halinde yeniden bir bitki büyümesini sağlayabilir. Teorik olarak bu tip ürünlerin meyve olması gerekirken aslında sebzedir. Bu durumda meyve ve sebze farkı için üreme değil, besin toplama özelliği ile yenilen kısmının çiçek açıp, açmadığına bakılmalıdır.

Bilimsel açıdan meyve ile sebze arasındaki farkı bitkinin çiçeğinden türemesi ile birlikte “üreme” amacı taşıyan her ürün meyve sınıfında yer alır. Bunun dışında kalanlar ise sebze sınıfında yer alır.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Pratikte Meyve ile Sebze Arasında ki Fark Pişirilme Özelliğiyle Belirleniyor

Toplum nezdinde ise meyve ve sebze arasındaki fark doğrudan pişirilip, pişirilememesiyle ilgilidir. Çiğken lezzet açısından bir şey vermeyen ve pişirilmesi gereken her şey sebze, daha çok tatlılığıyla çiğken lezzet veren ve pişirilmeden tüketilen şeyler ise meyve olarak değerlendirilir.

Örneğin; patlıcan ve kabak bilimsel teoriye göre meyve olsa da çiğ haliyle lezzet yönünden bir anlam taşımadığından pişirilir ki bu yüzden de sebze olarak kabul görmüştür. Ancak bilimsellikten uzak, toplum alışkanlıklarına bakılırsa kültürel faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü yaşayış tarzı ve farklı kültürel etkenler hayatın her noktasında olduğu gibi meyve ve sebze konusunda da çok kesin yargılı farklılıkların oluşmasına neden olur.

7 Yorum

 1. Yakup
  Yakup

  Şimdi bu patlıcan meyve mi sebze mi hayal kırıklığına uğratmayın lütfen ?

  12 Mart 2019
  |Cevapla
  • Oğuzhan
   Oğuzhan

   patlıcanın da tohumu olduğu için meyve sınıfına girmektedir

   7 Nisan 2019
   |Cevapla
 2. Mustafa
  Mustafa

  ağaçta yetişen sebze olmaz. ağaçta yetişenlerin hepsine meyve denir. ceviz fıstık limon filan.. ağaçta yetişmeyen meyve de var, o ayrı.. 🙂

  13 Mart 2019
  |Cevapla
 3. Mesut
  Mesut

  Sebzelerin çoğu pişirilerek veya haşlanarak yenilir, meyveler ise doğal halleriyle tercih edilir

  16 Mart 2019
  |Cevapla
 4. Tolga
  Tolga

  Şunu da şuraya ekleyelim 🙂 “Meyvelerin çoğu, tatlı tadı veren fruktoz isminde kolay bir şeker içerir. Ancak sebzeler daha az miktarda fruktoz içerir. Meyvelerin tatlılığı, hayvanları ve kuşları onları tüketmeye çeker ve böylelikle tohumları dağıtır.”

  19 Mart 2019
  |Cevapla
 5. Selim
  Selim

  Bilimsel olarak domates meyve olabilir, ama bir aşcıya göre sebzedir 😀

  20 Mart 2019
  |Cevapla
 6. Samet
  Samet

  Ben meyve ve sebze arasında fark göremiyorum, yeniyor mu yeniyor 😀

  23 Mart 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir