İçeriğe geç

Radar Nasıl Çalışır, Çalışma Prensibi Nedir?

Kategori: Nasıl Çalışır ?

Araba kullanırken veya askeri konulu filmlerde çok sık karşılaştığımız radar kavramı, biz farkında olmasak da hayatımızda düşündüğümüzden çok daha fazla yere sahiptir. Bu nedenle çok sık kullandığımız bir kelime, çok sık etkileşimde olduğumuz bir teknoloji olan radar nasıl çalışır ve çalışma yapısını her zaman merak ederiz. Radar “Radio Detection and Ranging” kelimelerinin ilk harflerinden oluşur. Radar, temel olarak radyo dalgalarını kullanarak, cisimlerin yer, ebat ve hız bilgilerinin belirlenmesinde kullanılır.

radar-nasil-calisir-calisma-prensibi-nedir

Radar Çalışma Prensibi

Askeri ve sivil alanlarda kullanılan radar nasıl çalışır ve çalışma prensibindeki terimlerin neler olduğu merak edilebilir. [minima-badge bcolor=’danger’ btext=’#’] Elektromanyetik sinyal darbeleri oluşturabilen radar cihazları, bunları belirli açılarda gönderir. Radyo dalgalarının taşıdıkları enerjinin, nesneye ulaşmasıyla birlikte nesneden yansıyarak geri döner. Bu fonksiyon teknik olarak “yankı” şeklinde isimlendirilir. Ayrıca elektromanyetik sinyallerin yansıyan formu olan yankının da belirli seviyede üzerinde olması gerekir. Bu fonksiyon ise “eşik değeri” olarak isimlendirilir. Radarda, söz konusu yankının geliş şiddeti, geldiği yön ve süreleri tespitte önemli bir rol üstlenir. Çünkü söz konusu veriler üzerinden tespit edilmiş cisim/nesne için büyüklük, hız ve yer özellikleri belirlenebilir. Yani basit bir tanımlama ile elektromanyetik sinyal üretebilen cihazdan gönderilen sinyal darbelerinin nesnelere çarparak geri dönmesi halinde orada bir nesne olduğu, hangi hızda ve hangi formda geldiğine bağlı olarak da büyüklüğü ve hızı gibi detayları belirleyebilmek mümkündür.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

3 Yorum

 1. Selin
  Selin

  Radarlar uzun yıllardır hayatımızın birçok alanında yer alan biz farkında olmasakta çevremizde sürekli radar dalgaları yer alıyor. Birçok sektörde kullanılan bu teknolojinin çalışma mantığı hep merak ettiğim konulardan birisi olmuştur.
  Radar teknolojisini kimin bulduğuna dair bir bilginiz var mı?

  23 Mart 2019
  |Cevapla
 2. Engin ÖZTÜRK
  Engin ÖZTÜRK

  Gerçekten oldukça önemli bir buluş radar sistemleri. Yalnızca araçlar, savunma sistemleri gibi yerlerde değil aynı zamanda araştırma ve kazı çalışmaları gibi birçok alanda da aktif bir şekilde kullanılıyor. Sinyal dalgaları mağara gibi yerlerde araştırmacılar tarafından aktif bir şekilde kullanılarak mağaranın derinliği ve şekli tahmin edilmeye çalışılıyor, elektronik sistemler aracılığıyla kabataslak bir görüntü çıkarılarak adım adım ilerleniyor.

  27 Mart 2019
  |Cevapla
 3. Seda T.
  Seda T.

  Radar teknolojisi çok eski yıllardan beridir hayatımızın bir parçası. Birçok sektörde aktif bir şekilde kullanılan bu teknoloji sayesinde günümüzde insanoğlu birçok noktada bir oh çekiyor ve işleri hafifliyor diyebilirim. Hatta ilerleyen yıllarda çok daha aktif bir şekilde kullanılacağını düşünmüyor değilim.

  1 Nisan 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir