İçeriğe geç

Sinekler Tavanda Nasıl Yürüyebiliyorlar?

Kategori: Merak Edilenler

sinekler-tavanda-nasil-yuruyebiliyorlar

Çoğu zaman sesiyle ya da vücuda konmasıyla bizleri rahatsız eden sinekler, aslında doğanın harikasıdır. Özellikle tavan gibi yerçekimine ters bir yüzey üzerinde yürüyebilmeleri her zaman ilgi çeken bir konu olmuştur. Sinekler tavanda nasıl yürüyebilir için bilimsel/teknik bir açıklama elbette ki var. Baş aşağı olarak tabir edebileceğimiz bu pozisyonda yürüyebilmek (yerçekimi kuvvetine karşı koyabilmek) aslında her insanın en çok istediği şeylerden birisi olsa gerek ki doğada bunu yapabilen canlılar her daim ilgi görmüş ve merak konusu olmuştur.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

Sineklerin fiziksel özellikleri gereğince vücut hacimlerine oranla ağırlığı neredeyse bulunmaz.  Bu şekilde ağırlıktan neredeyse yoksun olmaları da sinekler için yerçekimi faktörünün çok fazla bir etki oluşturmamasını sağlıyor. Yerçekimi kuvveti, sineklerin hacimlerine oranla ağır olmamaları nedeni ile onlar için daha etkisiz kalır. Sineklerde etki oluşturan küçük yerçekimi kuvveti de ayağında bulunan kılların uç kısmında vantuzlar ile tamamen egale edilir. Çünkü sineklerin ayaklarında ki bu vantuzlar, yapışkan ve yağlı yapıda bir madde salgılayarak, bastığı yere sıkıca tutunmasını/yapışmasını sağlıyor. Bu söz konusu vantuzlar, sadece bir sineğin ayağında yüzlerce adet bulunur. Böylece her türlü yüzeyde ters şekilde bile yürüyebilmesi mümkün oluyor. Ayaklarında ki bu özelliği ile sıkça kafamıza takılan sinekler tavanda nasıl yürüyebiliyor? Sorusu bir nebze aydınlanmış oluyor. Böylesi rahatsız edici canlıların, sahip oldukları bu yetenekleri kıskanmaya devam edeceğimiz kesin.

3 Yorum

 1. Engin ÖZTÜRK
  Engin ÖZTÜRK

  Sinekler gerçekten çok sinir bozucu canlılar olabiliyor. Özellikle yaz aylarında ortalıkta vız vız diye dolaşmalarının yanı sıra pencere açık uyunması halinde uykunuzu zehir edebilecek derecede sinirinizi alt üst edebiliyor. Sinekler tavanda nasıl yürüyebiliyor hiç araştırma gereği duymamıştım fakat yazınızı görünce ilgimi çekti ve bir göz atmak istedim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  23 Mart 2019
  |Cevapla
  • Merve B.
   Merve B.

   Sinekler gerçekten çok sinir bozucu olabiliyorlar, seninde belirttiğin gibi yaz aylarında özellikle balkon ve açık alanda vakit geçirenlerin baş belası haline gelebiliyorlar 🙂 Sağda solda yukarıda yürüyebilmek için neye sahip olduklarını merak ediyordum ufak bacaklarında vantuz varmış. Şaşırmıyor değil insan minicik hayvan neler yapabiliyor gerçekten.

   31 Mart 2019
   |Cevapla
 2. Melisa
  Melisa

  Sineklerden gerçekten nefret ediyorum çok sinir bozucu hayvanlar. Yazın 2 dakika rahat uyumama izin vermiyorlar hava çok sıcak olduğu için (Antalya) pencere ve balkon kapılarını açık bırakıyorum ve evin içi sinek doluyor. Tam uyuyacak oluyorum vızır vızır gezmeleri yetmiyor üstüme konuyorlar yakalayamıyorum da gece gece 1 saat sineklerle savaş veriyorum hep. Birde tavana uçuyorlar yetişemiyorum da keşke bizimde sinekler gibi tavanda yürüyebilme yeteneğimiz olsa 🙁

  26 Mart 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir