İçeriğe geç

Temassız Termometre Nasıl Çalışır?

Kategori: Nasıl Çalışır ?

Yenilenen yapısıyla daha stabil ve daha pratik kullanılabilirlik kazandırılan temassız termometreler, kızılötesi teknolojisine sahiptir. Bu sebeple kızılötesi termometreler olarak da isimlendirilir. Temassız termometre ürün/obje ile temasa gerek olmadan “sensör” vasıtası ile farklı mesafelerden ölçüm kabiliyeti bulunur.

temassiz-termometre-nasil-calisir

Kızılötesi teknolojisi kullanılan temassız termometre sisteminin basit bir çalışma mantığı bulunur. Temassız termometreler, fotoğraf dedektörü, optik sistem, sinyal işleme, görüntü çıkış sistemi gibi unsurlarda meydana gelir. Temel çalışma prensibinde üzerinde bulunan optik sistem, derece ölçümü yapılan alanın kızılötesi ışıma enerjisini toplar. Topladığı bu enerjiyi de fotoğraf dedektörüne yönlendirir. Mevut kızılötesi ışıma enerjisini de dijital ekrana “sıcaklık değeri” formuna çevirerek, elektrik sinyalleri haline çevirir. Bu şekilde temassız şekilde sıcaklık ölçümlerinin yapılabilmesini sağlar.

Temassız termometreden gönderilen kızılötesi ışının nokta boyutu dolayısıyla ölçülen nesnenin bu nokta boyutundan büyük olması gerekir. Ölçülecek nesnenin boyutu küçüldükçe, termometrenin ölçüm mesafesinin nesneye o kadar yakın olmalıdır. En sağlıklı ve güvenilir sonuçlar için kızılötesi termometreyle ölçüm yapılan nesnenin nokta boyutuna oranla 2 kat (minimum) büyük boyutta olması gerekir.

Kızılötesi Işıma Enerjisi Nedir?

Kızılötesi enerjisi ve elektromanyetik spektrum alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren 20.yüzyıl bilim insanları Planc, Wien, Boltzmann ve Kirchoff önemli veriler elde etmiştir. Bu verilere göre siyah cisimden yayılan ışık dalga boyu ve enerjisi birbirine bağımlıdır.”0 Kelvin” olarak belirlenen “mutlak” sıfır noktasından daha yüksek değerde sıcaklığa sahip olan obje ve yüzeylerden enerji saçımı söz konusudur. Buna göre de objeden yayılan bu enerjinin büyüklük durumu sıcaklık ile ilişkilidir. Her objenin yaymış olduğu 700 Nm ile 1 mm aralığında dalga boyutlarında ışınları bulunur. Bu ışınların moleküller üzerinde oluşturduğu baskı “ısıtıcı” etki oluşturur. Her nesnede olduğu gibi insan vücudunda da bu kızılötesi ışımalar söz konusudur. Temassız termometre dışında gece görüş gözlükleri ve termal kamera sistemleri de bu ışınlar üzerinden tespit gerçekleştirir.


[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]


 

Tek Yorum

  1. Metin B.
    Metin B.

    Gerçekten çok garip bir teknolojiye benziyor özellikle termal kamera ve gece görüş gözlükleriyle benzer / aynı mantıkla çalışıyor olmalarını beklemiyordum. Kızılötesi sözcüğü günümüzde çok kullanılmıyor olsa da bugüne kadar keşfedilmiş en önemli teknolojilerin başında geliyor bana kalırsa. Bilgilendirme için teşekkürler.

    11 Nisan 2019
    |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir