İçeriğe geç

Uçakta Telefon Neden Kapatılır?

Kategori: Merak Edilenler

ucakta-telefon-neden-kapatilir

Her uçak yolculuğunda karşılaştığımız uçakta telefonların kapatılması uygulaması, havayolu ulaşımının en tartışmalı konularından birisidir. Uçak kabin ekibiyle, yolcular arasında çoğu zaman ciddi tartışmalara neden olan bu konu teknik/bilimsel yönden tam anlamıyla tatmin edici bir kanıt veya örnek sunulamaması nedeniyle muallak durumda bulunuyor. Çünkü bugüne dek hiç telefon kaynaklı düşen bir uçak resmi olarak kayıtlara geçmemiştir. Yapılan testlerde de somut kanıtlara ulaşılabilmiş değil. Ancak uçak üreticilerinin ve havayolu şirketlerinin yaptıkları bazı testlerde küçük veriler alındığı gibi Amerikan Havacılık Güvenlik Bildirimi Sistemi’nde de uçuşlarda kabin ekibi ve pilotların karşılaştıkları bazı durumlar bulunuyor. Akıllı telefonlarına bu kadar bağımlı hale gelen modern çağ insanları için uçakta telefon kapatmak, işi olsun ya da olmasın onun için rahatsız edici bir durum haline geliyor.

Uçakta Telefonun Yasak Olmasının Nedeni

FAA (Federal Havacılık Kurulu) ve EASA (Avrupa Uçuş Güvenliği Ajansı) tarafından uçakta telefon kullanımı yasaktır. Bazı havayolu şirketleri uçağın kalkmasından sonra (10 bin feet üzerinde) telefonların “uçuş modu” özelliğinde kullanımına izin veriyor. Ancak uçağın iniş ve kalkışlarında telefon ve diğer elektronik cihazların “kapalı” durumda olması gerekiyor.

Uçaklarda telefonlarının neden kapatılması gerektiğine gelecek olursak, cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar, uçakta bulunan “Navigasyon”, “Kule iletişim sistemi” ve “Aviyonik sistem” açısından engelleyici etki oluşturabiliyor. Yani uçakta telefon kullanımı nedeniyle yayılan sinyaller (frekanslar), aviyonik sistem frekansları ile yakın değerlerde ise sinyallerde bozulmaya neden olur. Böyle bir durumda uçuşun tehlike altına girmesine neden olur. Aslında cep telefonlarının bulunduğu konumdan ziyade, çekim gücünü sağlayan baz istasyonlarından uzaklaşması etkili oluyor. Baz istasyonunu bulabilmek için sinyal gücünü arttırması, daha fazla GPS sinyaline neden oluyor. Bu sinyal artışı da uçaktaki hassas elektronik sistemleri olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Bu yüzden de havacılık kurallarına göre uçakta telefon iniş ve kalkış esnasında tamamen kapalı durumda, 10 bin feet (3000 metre) yükseklik üzerindeyse “uçuş modu” özelliğinde kullanılabiliyor.

[minima-related r=”1″ id=”” target=”0″]

[minima-badge bcolor=’danger’ btext=’#Sonuç’] olarak uçakların bu tip bir etkileşim sonucu düştüğüne dair, kayıtlara geçen bir olay bulunmuyor. Yine de bazı uçak kazalarında sebebin tam olarak neden olduğu belirlenemiyor. Bu tip durumlarda da uçakta telefon ve diğer cihazların uçak kara kutusunda elektromanyetik etkileşim oluşturmasından dolayı bozularak, kritik sistemi kaydetmemiş olma olasılığı da bulunuyor. Önlem nedeniyle veya eldeki veriler nedeniyle mevcut uygulamada ve gelecekte de uçaklarda telefonların kullanımı kurallara tabi olmaya devam edecek.

3 Yorum

 1. Engin ÖZTÜRK
  Engin ÖZTÜRK

  Küçüklüğümden beri uçakta telefonların neden kapatıldığını hep merak etmişimdir sayenizde bu konuda bilgi sahibi oldum. Fakat günümüzde telefonların çok fazla etki ettiğini düşünmüyorum. Halen bir miktar etki ediyor fakat eskisi kadar etkili değil çok fazla sorun yaratmıyor bazı yolculuklarda izin dahi veriliyor günümüzde.

  25 Mart 2019
  |Cevapla
 2. Çetin H.
  Çetin H.

  İşim gereği sık sık uçak ile seyahat gerçekleştiriyorum. Her seyahatimde telefonun kapalı konuma getirilmesi gerektiği yönünde bilgilendirme yapıyor kabin görevlileri. Eski sistemlerde olduğu kadar etkili olmamasına karşın halen çoğu kişi telefonunu açık tutması halinde sinyallerde karışmalar yaşanabiliyor ve pilotun göstergelerinde sıkıntı çıktığı için çok büyük olmasa da ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle kapatılı tutulması iniş ve kalkış esnasında özellikle fazlasıyla önemli.

  29 Mart 2019
  |Cevapla
 3. Zeynep T.
  Zeynep T.

  Uçağa binmeyi hiç sevmiyor olsam da araba yolculuğunun çok uzun sürmesi sebebiyle ortalama 2 ayda bir uçağa binmem gerekiyor. Uçağın içine girmemle birlikte telefonumu kapatıyorum gerçekten çok korkuyorum bir şey olacak diye. Kabin ekibi uyardığı için hep kapatıyordum ama nedenini hiç merak etmemiştim. Bugün aklıma geldi ve sayenizde sebebini öğrendim, teşekkürler.

  9 Nisan 2019
  |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir